Használati útmutató
VLIES TAPÉTA
A vlies tapéta a legmodernebb tapétatípus, mely nem csak környezetbarát mivolta miatt tűnik ki hagyományos társa mellett, számos más előnnyel rendelkezik. Cellulóz és poliészter alapú, hordozóra készül.
Könnyű feltenni, akár saját kezűleg is elvégezheted a felhelyezését, nem szükséges hozzá szakembert hívni. A hagyományos, papír alapú társával ellentétben a Vlies tapétánál a falat kell ragasztóanyaggal bekenni. Erős és alaktartó anyagának köszönhetően nem reped szét, nem nyúlik, nem zsugorodik. Anyaga kiváló lég- és páraáteresztő így nem penészedik.
Ragasztó:
A hagyományos tapétához való ragasztó NEM megfelelő a Vlies tapétához.
A ragasztót teddy henger (vagy külön erre a célre ajánlott tapétahenger) segítségével célszerű felvinni a falfelületre, így kevésbé folyhat meg a ragasztó.
Webáruházunkban minden vlies tapétához ajándékragasztót adunk!
Felhelyezéshez szükséges eszközök:
- fal tisztításához / portalanításához: száraz törlőkendő
- előkészítéshez: függőón / vízmérték , ceruza, olló, a ragasztó bekeverésére, tárolására alkalmas tálca , tiszta víz
- felhelyezéshez: henger, ecset a szélekhez, puha szivacs, tapétasimító, vágókés / sniccer
Fontos, hogy a felület teljesen TISZTA, SZÁRAZ, SZILÁRD (nem málló), korábbi TAPÉTAMARADÉKoktól mentes legyen!
A felhelyezéskor a helyiségnek huzattól mentesnek, és nem túl melegnek kell lennie! Az egyenletes száradás érdekében az ideális szobahőmérséklet 18-20 °C.
Az alapozás ill. a tapétázás befejeztével célszerű lehet a szellőztetés, a gyorsabb száradás érdekében.
A ragasztó kikeverésénél palacsintatésztaszerű állagra törekedjünk.

Felhelyezés:
1. Felület előkészítése:
A glettelt, lecsiszolt, portalanított falfelületet célszerű alapoznimélyalapozóval vagy a már bekevert tapétaragasztóval vékonyan, figyelembe véve a rendelkezésre álló ragasztómennyiséget. FONTOS, hiszen ha ez a lépés kimarad, akkor a fal el is szívhatja a tapéta elől a ragasztót, így annak alá levegősödését, rosszabb esetben leesését okozhatja!
2. Figyelem! Ügyelni kell a tapétaragasztó mennyiségére az alapozásnál.
Az alapozás után meg kell várni, hogy a mélyalapozó beszívódjon a falakban lévő hajszál repedésekbe és ott megkössön, megszilárduljon. Erre azért van szükség mert a száraz tapétát az újra beragasztózott falra kell feltenni!
3. Takarítsd fel a padlót, hogy a tapéta ne koszolódjon, amikor kigöngyölíted. A munka megkezdése előtt minden tapéta tekercset, poszter részletet fektess egymás mellé és vizsgáld meg az esetleges színeltéréseket, hibákat.
4. A díszítendő fal / falrészre vízmérték és/vagy függőón segítségével felmérjük a tapéta kezdő elemét.
A nem egész falat befedőtapétáknál / fotótapétáknál, ha szükséges az összes rész körvonalát is fel lehet rajzolni ceruzával, a felhelyezés megkönnyítése érdekében.
5. A nem túl híg, kissé pudingszerű, nem túl csomós ragasztót hengerrel felhordjuk egy tapéta szélességben a falra 10-20 cm ráhagyással - előre felrajzolt keret szerint, ha nem egészfalas fotótapétáról van szó.
A tapéta ragasztót hengerrel vidd fel a falra, a széleknél és a peremeknél lehetőleg használj ecsetet. A fedetlen foltok szintén a tapéta hólyagosódását okozhatja.
6. A felrajzolt függőleges grafit vonal mentén föntről lefele kezdd a tapétát elhelyezni a falfelületre. A tapéta elhelyezésekor használj tapéta simítótvagy, ha nincs puha szivacsot/kefét, hogy az sima és gyűrődésmentes legyen.
Ellenőrizd a tapétacsík elhelyezése után, hogy teljes hosszában a tapéta ráragadt-e a falfelületre. A simítást mindig a föntről lefelé, a tapétacsík közepétől kezdd a szélek felé haladva, ügyelve arra, hogy ne maradjanak levegőbuborékok.
A szélek mentén óvatosan dolgozz, hogy a megkent falról ne vigyél át ragasztót a tapétára.
7. A következő tapéta csíkot helyezd pontosan az előző tekercs széléhez, átfedés nélkül. Ügyelj rá, hogy ne maradjon rés a két rész között. A vlies tapétákat a friss ragasztós felületen még vissza lehet szedni, enyhén pozícionálni óvatos mozdulatokkal, hogy ne gyűrődjön.
8. Ha a ragasztó átszivárogna a tapétán, azonnal töröld azt le egy nedves hideg vízbe mártott kicsavart szivaccsal.
9. Ha ajtó, vagy ablak körül tapétázol, úgy vágd el a tapétát, hogy maradjon némi többlet rész a végleges beszabáshoz.
FONTOS! A Vlies tapéta átengedi a magán a párát. Bármilyen nedves folt, ami a tapéta felhelyezésekor megjelenik, el is fog tűnni, mihelyt a tapéta megszáradt (általában 24 órán belül)!
Használati útmutató
PAPÍR ALAPÚ TAPÉTA
felragasztásához
Ha nincs tapasztalatod papírtapéta felhelyezésével kapcsolatban, szakember bevonását ajánljuk!
Fontos, hogy a felület teljesen TISZTA, SZÁRAZ, SZILÁRD (nem málló), korábbi TAPÉTAMARADÉKoktól és olaj alapú festéktől mentes legyen!
A felhelyezéskor a helyiségnek huzattól mentesnek, és nem túl melegnek kell lennie!
Az egyenletes száradás érdekében az ideális szobahőmérséklet 18-20 °C. Ha alacsony a hőmérséklet, akkor a tapéta lassan szárad és esetleg foltos marad.
A tapétázás befejeztével célszerű lehet a szellőztetés, a gyorsabb száradás érdekében.
A papír poszter a felrakás után enyhén felhólyagosodik, felpúposodik. Ez természetes folyamat. Száradáskor a hólyagok visszahúzódnak.
A papír a ragasztóval történő bekenése után telítődik, megnyúlik. A növekedés 1-2 % közötti. Így a falra felhelyezett 1 méteres rész akár 2 cm-rel is nagyobb lehet mint a száraz, ragasztóval be nem kent állapotában.
Minden tapéta CSOMAGUNK tartalmaz ragasztót.
Felhelyezéshez szükséges eszközök:
- fal tisztításához / portalanításához: száraz törlőkendő
- előkészítéshez: függőón / vízmérték, ceruza, a ragasztó bekeverésére és tárolására alkalmas tálca, tiszta víz
- felhelyezéshez: henger, puha szivacs/ tapétasimító, vágókés / sniccer

Felhelyezés:
1. Érintésvédelmi szabályok betartása miatt a munkaterület áramtalanítása szükséges. A gördülékeny munkavégzés érdekében távolítsd el a fa falszegély léceket a padlónál, és a pvc szegélyeket is. Az egyenetlenségeket javítsd ki, a lyukakat és repedéseket megfelelő tömítőanyaggal tömítsd be!
A régi diszperziós festékréteg szilárdságát ellenőrizni kell, ha pereg, vagy könnyen elválik a faltól le kell kaparni. A régi lakkréteget fel kell maratni és egy kötőoldattal (10% vízzel hígított lemosható diszperzites festék) le kell festeni.
2. Takarítsd fel a padlót, hogy a tapéta ne koszolódjon, amikor kigöngyölíted. A munka megkezdése előtt minden tapéta tekercset, poszter részletet fektess egymás mellé és vizsgáld meg az esetleges színeltéréseket, hibákat.
3. A díszítendő fal / falrészre vízmérték és/vagy függőón segítségével felmérjük a tapéta kezdő elemét.
A nem egész falat befedőtapétáknál / fotótapétáknál, ha szükséges az összes rész körvonalát is fel lehet rajzolni ceruzával, a felhelyezés megkönnyítése érdekében.
4. A felület előkészítése: A fal legyen tiszta, sima, olaj alapú festéktől és tapétamaradványoktól mentes.
Ragasztó: Prémium fotótapétáinkhoz a csomagban megtalálod a hozzá való ragasztót. (A tapéta ragasztásához bármelyik jó minőségű normál tapétaragasztó ajánlható.) Az elkészítési utasítás alapján bekevert, jó minőségű ragasztót egyenletesen kend fel a csíkok hátoldalára, külön ügyelve a szélekre is. Hagyd állni 3 percig (puhulási idő).
Ne hajtsd össze, ne tegyél semmi rá, és ha több darabból áll a tapéta, egymásra se tedd azokat!
5. A felrajzolt grafit vonal mentén föntről lefele kezdd a tapétát elhelyezni a falfelületre, a simítást mindig a föntről lefelé, a tapétacsík közepétől kezdda szélek felé haladva, ügyelve arra, hogy ne maradjanak levegőbuborékok.
A fellépő ragasztófoltokat azonnal dörzsölés nélkül töröld le. A tapéta elhelyezésekor használj tapéta simítót vagy, ha nincs óvatosan puha szivacsot/kefét, hogy az sima és gyűrődésmentes legyen.
Ellenőrizd a tapétacsík elhelyezése után, hogy teljes hosszában a tapéta ráragadt-e a falfelületre. A következő tapéta csíkot helyezd pontosan az előző tekercs széléhez, átfedés nélkül. Ügyelj rá, hogy ne maradjon rés a két rész között.
Reklamációt minden esetben csak a tapétázás megkezdése előtt fogadunk el!
Ragasztási költségeket nem áll módunkban visszatéríteni. A helytelen felhelyezés miatti károkért felelősséget nem tudunk vállalni. Technikailag adott minimális színeltérések előfordulhatnak. A munka megkezdése előtt minden tapéta részletet fektess egymás mellé és vizsgáld meg az esetleges színeltéréseket, hibákat.